Přihlášení ovocna.cz
Uživatel 
Heslo

Registrace je možná zde
Opeřený externě
OpeOkno
Kategorie: Historie Ovocné

Jak to šlo v čase

Pohled na Dalu v roce 1956 - světovou stranu se nepodařilo určit
Počátky Ovocné se datují do jara 1929, kdy po tuhé zimě se chlapi z rozsáhlé Součkovy rodiny – čítala 15 vlastních a nevlastních dětí - rozhodli postavit své domy. Zvolili dnešní západní stranu ulice ...

Bez svolení autora (Dala) poupravil Kuba.

Počátky Ovocné se datují do jara 1929, kdy po tuhé zimě se chlapi z rozsáhlé Součkovy  rodiny – čítala 15 vlastních a nevlastních dětí - rozhodli postavit své domy. Zvolili dnešní západní stranu ulice a v polích nad obchodem začali stavět. Dnešní Ovocná 2 patřila Josefovi Součkovi, Ovocná 8 jeho bratru Leopoldovi, Ovocnou 4 postavila se svým mužem Anastasie Karpecká, nevlastní sestra Josefa a Leopolda, zatímco Ovocnou 6 zbudoval František Souček, další nevlastní sourozenec. Domy byly dokončeny v roce 1931 adlouho byly v ulici osamoceny.

Teprve těsně před 2. světovou válkou, v letech 1938 - 1940  byl postaven další dům, Vavrečkových. Byl zkolaudován až poté co byla tehdejší hlava rodiny Josef Vavrečka nejstarší (praděda Kuby) odtransportován do koncentračního tábora v Buchenwaldu, ze kterého se vrátil až v roce 1945. Druhou polovinu postavili Václav a Hermína Zajícovi, což byl děda současné obyvatelky Mirky Pavelkové. (Hermína byla sestrou  paní  Marie Vavrečkové, obě rozené Kupkové)

Dům, kde dnes bydlí rodina Martínkova, postavil poté četník Svačina.

Ovocnou 3 postavil pan Stříž a bydleli v ní Střížovi a Černochovi. Jako poslední přibyl do ulice dům, v němž dnes bydlí pan Naisar a který postavil farář Rajnoch. To bylo v půlce padesátých let minulého století.

Ještě později přibyly domy za křižovatkou s Břízkovou, tedy
Šindelův, Žáčkových, Strakových a Olbrichtových.

Dům paní Sidkové má vchod z Břízkové, podobně domy za křižovatkou s ulicí Křivou mají vchody z Křivé anebo Polní a do Ovocné už nepatří.

Z počátku byl povrch ulice škvárový s výrazným zhupem mezi Ovocnou 4 a 6, a teprve po položení plynového potrubí byl vyasfaltován, což bylo někdy v půlce sedmdesátých let. Za plyn v ulici vděčíme babičce Kuby a Michala.

Ještě pár slov k názvu. Ulice jej dostala pro svůj nezaměnitelný vzhled,protože každý majitel domu pěstoval na své straně ulice třešně, a jejich koruny tvořily nad vozovkou
nádherný tunel. Nejkrásnější byl tunel v květnu, kdy třešně kvetly, a černá škvára byla
pak pokryta miliony bílých okvětních lístků.
 
Obyvatelé Ovocné aneb kdo kde žil
 
U Martínků (Ovocná 1) od počátku jejich rodina.

U Jiříků (Ovocná 3) dole Černochovi, učitelská rodina, z níž pochází známý DJ Stavinoha, a v patře Střížovi, jejichž syn Zdeněk je zručný elektrotechnik s mnoha vynálezy a patenty. Dnes žije v Paskově. Stříž starší padl v odboji.

U Vavrečků (Ovocná 5) odjakživa jejich rodina.

U Pavelků (Ovocná 7) Zajícovi, Pavelkovi a dnes i Tonda, vysoce precizní zedník. Mimochodem, Mirka Zajícová, později Pavelková, byla jednou z prvních vratimovských manekýnek.

U Naisarů (Ovocná 9) žil krátce farář Rajnoch a jeho fámulus Isidorek, kterého po farářově smrti zdědili Naisaři. Krátce zde bydleli Maškovi, paní Mašková byla sestrou paní Naisarové.

U Řondků nejprve Josef Souček s ženou Marií a později švagrovou Emilií, po válce si Ota Řondek, geniální muzikant, přivezl z totálního nasazení v Rakousku ženu Reli jako válečnou kořist. V tomto domě se také pořádaly všechny rodinné oslavy a i Silvestry, protože Josef byl velmi společenský. Nakonec, vlastnil ve Vratimově několik hospod a proto se mu přezdívalo Bílý Žid.

Historie s oslavami se opakuje, akorát dnes slavíme jinde  a jinak.

U Grobařů (Ovocná 4) bydleli Vystrkovi, za jejichž dcerou neúspěšně pálil Zdena Stříž, Malena si vzala PhMr. Preisse a Stříž ostrouhal. Později dům koupili Kutkovi, Jarda Kutek byl geologický inženýr a jedna z jejich dcer, Magda, se odrodila do Prahy, kde se snaží být herečkou a dobrou manželkou výbornému fotografovi Janu Šilpochovi.

U Bodnárů žili po Karpeckých Štěpánkovi s dcerou Svatavou, která po vystudování medicíny na UP Olomouc žila s Ing.Václavem Petrákem, a po rozvodu žije v Hustopečích. Její bratr Bo
bík byl paraplegik po dětské obrně, na kterou tehdy byli lékaři krátcí.

Dům Zárubových (Ovocná 8) pojal původní majitel Leopold Souček jako činžák, bydlelo v něm třeba po záboru Těšínska a Sudet až pět partají, např. Prchalovi a Sklářovi. Později už jen tři, v suterénu nadále Sklářovi a krátce Raškovi, v přízemí Zárubovi a pak Leopold Souček s manželkou Štěpánkou, která byla polského původu a Polda si ji z Haliče dovezl po první světové válce jako válečnou kořist. Jak vidět, Ota Řondek byl pouhým epigonem. No a v patře Slívovi, tedy maminka se synem Drahušem, který se vyznačoval tím,že byl furt v lihu.

 U Straků (Ovocná 10) bydleli Hrdí, z nichž pochází známý policajt Česťa, dnes načerno pracující v USA.

U Žáčkových Karel a Emilie Slívovi s dcerami Janou a Alenou, která je matkou Česti Žáčka.

Fotogalerie:

(kliknutím obrázek zvětšíte, podržením kurzoru na obrázkem zobrazíte popis)


Ovocná 8 (Zárubovi) asi v roce 1940

Garden party u Josefa Součka v roce 1954

Pohled od obchodu,1942,jsou dobře vidět pole mezi Frýdeckou a Ovocnou

Pohled na Dalu v roce 1956 - světovou stranu se nepodařilo určit

Autor: dala
Vydáno: 8.7. 2007 20:48
Hodnocení: 2.6 (celkem 590 hlasů)
Známkovat:  1 | 2 | 3 | 4 | 5 (jako ve škole)Přidat komentář

Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Zadejte své uživatelské jméno a heslo

Nemáte své uživatelské jméno? Zaregistrujte se!

Uživatel  
Heslo

Komentáře


c Kuba, doplňující info k historiiOvocná (2.9. 2007 21:52)

diky Martinkum za dopresneni :) Pokusim se to udelat jako samostatny clanek aby to nezapadlo. Pokud se najdou nejake fotky v Martinkovic archivu budeme radi. Staci poslat na kuba@ovocna.cz nebo nejakou jinou vhodnou formou Diky predem.


blueuniverse, doplňující info k historiiOvocná (1.9. 2007 20:52)

Jak jsem slíbila, tak i činím...pan Martínek senior zavzpomínal a na základě vašeho příspěvku dopsal nějaké doplňující info. Snad se v tom vyznáte.

Tento odstavec patří za první odstavec končící „ …v ulici osamoceny.“ A před druhý odstavec začínající „Teprve těsně před II.světovou válkou…“

Na druhé straně ulice odkoupil v roce 1931 četnický strážmistr Svačina od rodiny Součků parcelu pro stavbu domu č. 1 a v roce 1934 byl dům dostavěn. Finanční nároky stavitele Svačinu přinutily k prodeji domu, který koupila v roce 1939 rodina Martínkova.
Složitá bytová situace za Protektorátu a příchod běženců z vedlejšího okupovaného Slezska způsobila, že rodina Martínkova se mohla přistěhovat až v roce 1946.
Pokud se týče ulice Ovocné museli kupující parcely pro rodinu Součků bezplatně předat pruh 2,5 m široký pro komunikaci, která byla určitou dobu soukromá, oddělená zamykatelnými vraty a později se stala dnešní komunikací.

Tento odstavec patří za druhý odstavec končící „ …obě rozené Kupkové).“

V domě, kde bydlí rodina Martínkova, bydleli od roku 1940 po Svačinových Slívovi (vystěhovalci z okupovaného Slezska), Holubovi a Obdržálkovi (než si postavili dům na ul. Odbojové).

Pár dovětků k Ovocné 4 a Bodnárům

Dům Ovocná 6 koupili od paní Karpecké Štěpánkovi. Pan Štěpánek byl brzy zavřen v Leopoldově (po udání na STB) a po návratu záhy umírá. Zůstává samotná paní Štěpánková s nemocným synem Bohoušem ( paraplegik) a dcerou Svatavou (která vystudovala medicinu na UP). Vzala si Ing. Petráka, se kterým měla jednoho syna, a dům prodali Bodnárům. Postavili si dům ve Velkých Pavlovicích, kde měla Svatava zaměstnání. Po rozvodu se odstěhovala do Severních Čech, kde žije v Nemojově a má 2 syny.


c Kuba, Česťa policajt (10.7. 2007 11:44)

Dalas myslim ze to je chyba anebot Cesta je Bohm a jeho zena byla Hrda. Tudiz on neni original Hrdy. Jen pro dopresneni


c Opereny, Policajt u Straků a spol. (10.7. 2007 11:41)

Dalibore dike moc za krásný trip do historie, radost pohledět a počíst. O tom, že svět je malý, samozřejmě zbytečně slov, nicméně že Honza Šilpoch má za ženu Ovocňanku je fajna story.